روانشناسی سلامت

روانشناسی سلامت مطالعه فرایند های روانشناختی و رفتاری در حوزه سلامت، بیماری و مراقبت از سلامتی می باشد. منظور از سلامت، سلامت جسمی است. در واقع مساله اصلی در روانشناسی سلامت، سلامت روان نیست؛ بلکه سلامت جسم در مرکز توجه قرار می گیرد. روانشناسی سلامت عوامل روانشناختی، رفتاری و فرهنگی را بررسی می کند که با سلامت جسمی و بیماری در ارتباط هستند.
روانشناسی سلامت
روانشناسی سلامت
 
آیا می دانید سبک زندگی تان چقدر روی سلامتتان موثر است؟ آیا از نقش استرس بر روی کارکردهای جسمی خود آگاه هستید؟ چه کسانی وظیفه مشخص کردن موارد فوق را دارند؟ روانشناسی سلامت به عنوان حیطه ای از علم روانشناسی به شناسایی و پیشگیری از عواملی که می تواند بر روان و سپس بر جسم افراد تاثیر بگذارد می پردازد. در این مقاله به ختصار درباره روانشناسی سلامت و حیطه های فعالیت این علم صحبت خواهیم کرد.
 

روانشناسی سلامت
روانشناسی سلامت مطالعه فرایند های روانشناختی و رفتاری در حوزه سلامت، بیماری و مراقبت از سلامتی می باشد. منظور از سلامت، سلامت جسمی است. در واقع مساله اصلی در روانشناسی سلامت، سلامت روان نیست؛ بلکه سلامت جسم در مرکز توجه قرار می گیرد. روانشناسی سلامت عوامل روانشناختی، رفتاری و فرهنگی را بررسی می کند که با سلامت جسمی و بیماری در ارتباط هستند. فعالان حوزه روانشناسی سلامت باور دارند عوامل روانشناختی مستقیما سلامت را تحت تاثیر قرار می دهند. روانشناسی سلامت در حیطه های مختلفی فعالیت می کند. اولین حیطه کاری آن باورها، رفتارها و تغییر رفتارهایی است که با سلامت مرتبط اند. برای مثال شناسایی رفتارهای پرخطر که باعث کاهش طول زندگی می شوند. حیطه دیگری که مورد پژوهش قرار می گیرد بیماری و تجربه بیماری می باشد. مثلا اینکه افراد چگونه با بیماری های صعب العلاج برخورد می کنند و با آن کنار می آیند. روانشناسی سلامت بین دانشمندان با نام های دیگری از جمله روانشناسی پزشکی و طب رفتاری معروف می باشد. در این رشته از روانشناسی نگاه روانشناس به بیماری ها یک نگاه زیستی-روانی-اجتماعی است.
 
هدف روانشناسی سلامت
روانشناسان سلامت از دانش خود برای بالا بردن سلامت عمومی و درک بهتر بیماری ها استفاده می کنند. آن ها به خوبی آموزش می بینند تا به افراد برای کنار آمدن با جنبه های عاطفی و احساسی بیماری خود کمک کنند و برای این منظور با متخصصان امور پزشکی از قبیل پزشکان، پرستاران، دندانپزشکان و... همکاری می کنند.
علاوه بر شناسایی نقش عوامل روانشناختی در ابتلا به بیماری ها و ارائه کمک های حمایتی به افراد مبتلا و خانواده هایشان، هدف مهم روانشناسی سلامت شناسایی عوامل پیشگیری کننده از بیماری ها و بالا بردن سلامت جامعه از طریق طراحی و تغییر سبک زندگی افراد می باشد. آخرین هدف روانشناسی سلامت بالا بردن کارایی سیستم درمانی می باشد. مثلا روانشناس سلامت ممکن است به پزشکان آموزش هایی در مورد نحوه برخورد صحیح با بیماران یا نحوه منتقل کردن اطلاعات مهم و ناراحت کننده به آن ها، بدهد.
 
موضوعات رایج در روانشناسی سلامت
روانشناسی سلامت به دلیل شیوع و اثری که برخی موضوعات مثل استرس، اعتیاد، چاقی بر اجتماع و سلامت روان افراد دارند بیشتر در این حوزه ها فعالیت می کند. در ادامه رابطه هرکدام را با سلامت بررسی کرده ایم:
استرس
استرس یکی از مورد توجه ترین حیطه های روانشناسی سلامت می باشد. زمانی که استرس به یک فرد وارد می شود، بدن برای مقابله با عامل خطر شروع به تولید هورمون هایی مثل کورتیزول می کند. این تغییرات بدن باعث می شود فرد بتواند در مقابل خطر از خود دفاع نماید. اما زمانی که فشار و استرس به صورت روزمره به فرد وارد می شود بدن تدریجا ضعیف شده و وارد مرحله فرسودگی می گردد. در این زمان شخص در برابر سایر بیماری ها و اختلالات روانی مثل افسردگی، اختلالات اضطرابی، وسواس ها آسیب پذیرتر می شود.
اعتیاد
اعتیاد یکی از رفتارهای پرخطر است که مستقیما سلامت را تحت تاثیر قرار می دهد. روانشناسان سلامت به افراد کمک می کنند رفتار های پرخطر خود را کنترل و از عواض آن پیشگیری کنند. برای مثال با ارائه آگاهی درباره مواد اعتیاد آور، نقش خانواده، و آموزش روش های پیشگیری اعتیاد در کاهش بروز و شیوع اعتیاد اثر می گذارند.
اضافه وزن
مدیریت وزن و ورزش کردن و تغییر عادات تغذیه ای از قبیل مواردی هستند که در مقوله سبک زندگی افراد می گنجند. در واقع یک رواشناس سلامت با دست گذاشتن روی چنین مواردی و تغییر دادن سبک زندگی افراد برای پیشگیری از اضافه وزن، بیماری ها و بهبود سطح سلامت جامعه می کوشد.
رفتارهای جنسی پر خطر
کاهش خطر رفتارهای جنسی یکی دیگر از اهداف روانشناسی سلامت است. در این راستا روانشناسان به تاثیر رفتارهای پرخطر جنسی و اثر آن ها بر سلامت و انتقال بیماری های مقاربتی مثل ایدز، هرپس و سوزاک می پردازند.
مراقبت های بیمارستانی تحت تاثیر تحقیقات روانشناسان سلامت تغییرات گسترده ای می کنند که در میزان بهبود و روند بهبود بیماران تاثیرات چشمگیری خواهند گذاشت. روانشناسان سلامت با پژوهش و پیدا کردن این عوامل سعی در بهبود مراقبت های بیمارستانی دارند.
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی


تصویر امنیتی جدید